V gastronómii najpoužívanejšie a zároveň najpopulárnejšie sú práve príbory vyrobené z nehrdzavejúcej ocele. Prinášame vám niekoľko tipov, ktorých dodržaním je možné predĺžiť životnosť príborov a zabrániť ich hrdzaveniu.
Príbory nie sú dokonale odolné voči hrdzi
Hoci z názvu materiálu by sa mohlo zdať iné, nehrdzavejúca oceľ je síce hrdzi odolná viac ako iné materiály, nie je však dokonale rezistentná. Aby ste sa vyhli chemickému poškodeniu a udržali príbor dlhodobo v čo najlepšej kondícii, odporúčame umývať príbor po každom použití. Akýkoľvek dlhší kontakt so soľou, octom, vajcami, paradajkovou omáčkou, kyslým ovocím, chemickými čistiacimi prostriedkami a niektorými minerálnymi soľami môže zapríčiniť poškodenie povrchu a zmenu farby.
Rady od výrobcu príborov ako predĺžiť životnosť príborov
Spoločnosť Sola Switzerland odporúča dodržiavať nasledujúce zvyky pri dennom používaní príborov:
- Opláchnite príbor ihneď po použití za účelom znížiť chemické reakcie solí a kyselín.
- Umyte príbory pred prvým použitím a po každom ďalšom použití tiež.
- Nenechávajte príbory namočené vo vode cez noc. Minerálne soli obsiahnuté vo vode môžu poškodiť ich povrch.
- Nerezové príbory skladujte vždy oddelene od strieborných príborov.
- Nože umývajte v umývačke vždy oddelene od ostatných príborov.
- Lyžice a vidličky umiestnite v umývačke vždy lyžicou a hrotmi smerom hore, aby ste tak zabezpečili ich lepšie umytie.
- Ihneď po skončení umývacieho programu príbor vyberte z umývačky a osušte. Zvlášť dbajte o čepele nožov.
- Nikdy nenechávajte príbory v zatvorenej, vlhkej umývačke riadu.
- Vždy sa držte pokynov výrobcu umývačky riadu a návodu na použitie chemických čistiacich prostriedkov.
Udržujte príbory čisté a suché po každom použití
Špeciálnu pozornosť venujte najmä čepeliam nožov, ktorých ostrosť spočíva vo vyššom obsahu uhlíka. To samozrejme znamená, že čepele sú náchylnejšie ku korózii, ak nie sú nože skladované a umývané správne. Sola odporúča nenechávať príbory namočené alebo uložené vo vlhkom prostredí, pretože najmä v prípade čepelí nožov môže dôjsť ku korózii. Okrem toho môžu však príbory začať strácať aj lesk. Deje sa to v dôsledku normálneho opotrebenia a vďaka leštičkám nerezovej ocele je možné príborom lesk úspešne prinavrátiť.
Strieborné príbory umývajte osobitne
Pravé strieborné príbory si vyžadujú ešte viac pozornosti, pretože striebro je mäkký kov, ktorý možno ľahko poškriabať. V prípade dobrej starostlivosti si strieborné príbory uchovajú lesk veľmi dlho. Je však potrebné umývať ich oddelene od nerezových príborov, pretože akýkoľvek kontakt týchto materiálov môže mať za následok chemické reakcie, ktoré môžu poškodiť striebro. Na čistenie striebra používajte handričku z mikrovlákna, špeciálnu tekutinu alebo leštičku na striebro, aby ste sa vyhli poškriabaniu povrchu príborov.
Umývať ručne alebo v umývačke riadu?
V rámci starostlivosti o príbory je odporúčané ručné umývanie s použitím saponátu, avšak je potrebné sa vyhnúť prípravkom s abrazívnymi vlastnosťami. Ak nechcete zapríčiniť poškriabanie povrchu vašich príborov, vyhnite sa aj použitiu drôtenky. V žiadnom prípade nenechávajte príbory namočené. Strieborné príbory by v ideálnom prípade mali byť umývané len ručne s použitím veľmi jemných čistiacich prostriedkov.
Strieborné príbory aj príbory z nerezovej ocele sú vhodné do umývačky riadu, no je vhodné opláchnuť zvyšky zásaditých jedál, aby sa zabránilo vzniku korózie. Ihneď po skončení umývacieho cyklu vyberte príbor z umývačky a dôkladne osušte. Na príboroch ponechaných vo vlhkej umývačke riadu môže vznikať poškodenie, príp. škvrny. V jednom umývacom cykle nikdy nemiešajte nerezové a strieborné príbory.