Vianočné prestieranie

VianoceDôsledné a pútavé prestieranie stola má v gastronomických zariadeniach svoje nezastupiteľné miesto. Už pri vstupe do reštaurácie sa zákazník musí príjemne naladiť, aby si vedel vychutnať kvalitné jedlo. Základom pre dobrú náladu je samozrejme okrem celkovej atmosféry v reštaurácií aj prestieranie a viacero ďalších detailov, ktoré ovplyvňujú náladu konzumenta ako aj výber správneho jedla. Mnoho rodín si dávať záležať aj na prestieraní stola v domácnosti. Kultúra stravovania a spoločné chvíle strávené s rodinou za stolom pri spoločnom obede či večery  patria k rodinným zvykom, ktoré jej členov navzájom utužujú. Keďže prichádza vianočný čas, tradičné prestieranie stola sa mení na vianočné. Veď k Vianociam nepatrí len vianočný stromček. Dokonalú vianočnú atmosféru pomáha dotvárať množstvo ďalších predmetov, ktoré sú typické práve pre toto obdobie.

 

Vianočný stôl a prestieranie

Základom vianočného prestierania je výmena klasického obrusu za menej tradičný, sviatočný. Na výber je množstvo materiálov, od klasických látkových obrusov (bavlna, hodváb) až po gumové obrusy, ktoré sa však na slávnostné príležitosti veľmi nehodia. Pre vianočné prestieranie je najvhodnejší kvalitný látkový obrus, ktorý bude pôsobiť moderne. Ak sa rozhodnete pre jednofarebný vianočný obrus, farba by mala súvisieť s vianočným obdobím. Voľte preto farbu, bežne spájanú s Vianocami, ako je červená, sýto zelená prípadne zlatá. Pri voľbe jednofarebného obrusu môžete na dotvorenie použiť štólu cez stred stola, ktorá bude mať naozaj čisto vianočný motív. Jednofarebný vianočný obrus dovoľuje použitie odvážnejších vianočných ozdôb v rôznych farebných prevedeniach. Ak máte k dispozícií obrus, na ktorom je už vyobrazená vianočná tematika (zvončeky, sviečky, vločky, vianočný veniec, vianočný stromček, imelo a iné), nedopĺňajte zdobenie stola žiadnou štólou a voľte jednoduchšie, skôr jednofarebné doplnky.

Po obruse je dôležité prestieranie pod taniere, ktoré uchráni krásny vianočný obrus pred nechcenými škvrnami. Aj tu Vianočný príborje vhodné látkové prevedenie, pričom platí jasné pravidlo – jednofarebný obrus si vyžaduje prestieranie s vianočnými motívmi, vzorovaný obrus zase jednofarebné prestieranie vo vianočných farbách. Do stredu stola umiestnite vianočnú ikebanu. Nič nepokazíte umelou, ale živá a čerstvo pripravená dá vianočnej atmosfére ten správny nádych. Vôňa ihličia je predsa vo vianočnom období nenahraditeľnou. Celú domácnosť krásne rozvonia a nabudí všetky zmysly. Postačí jednoduchá ikebana, pri zhotovení ktorej použijete okrem voňavých vetvičiek sviečku a malú vianočnú ozdobu. Ako sa hovorí, v jednoduchosti je krása.

Vianočná ikebana má naozaj pôsobiť decentne, divoké farebné kreácie či použitie množstva vianočných ozdôb nie je vhodné. V súčasnosti sa vracajú do módy klasické vianočné drevené ozdoby, preto môžete na ikebanu umiestniť zdobené drevené srdiečko či iný predmet. V popredí sú aj voskové sviečky, ktoré nahrádzajú bežne dostupné parafínové. Sviečky vyrobené zo včelieho vosku majú príjemnú vôňu a dostupné sú nielen žlté, ale aj červené či zelené. Vianočné prestieranie s týmito doplnkami pôsobí veľmi prírodne. Okrem ikebany môžete stôl dozdobiť aj vianočným svietnikom prípadne náčiním, ktoré je potrebné pri vianočnej večeri. Stačí malý nádobka na med či košík s ovocím a vianočné prestieranie nadobudne iný rozmer.

Dôležitou súčasťou prestierania sú príbory. Vianočný čas je časom sviatočným, mnoho ľudí preto pri prestieraní používa príbory určené na špeciálne príležitosti, ktoré majú inak starostlivo uschované a v bežné dni ich nepoužívajú. Ak vám chýba sviatočný príbor, určite siahnite po overených a kvalitných značkách. Značka SOLA ponúka široký sortiment príborov v niekoľkých variantoch a v ponuke sú aj detské príbory. Niektoré pasujú k sviatočnému stolu doslova ako uliate, iné vás svojim dizajnom a praktickosťou potešia aj vo všedný deň.

Využije jedinečnú možnosť akciových príborov cenu a množstvo sú obmedzené :-) ceny od 39€

san remo 6 cloud 3 26-Luxus-rille-emo-126-04-900x900 love-latte-6ks-3 avantgarde 3

 

Akciové príbory

Akciové príbory

Pridaj komentár